Quicktext hotel chatbot
Zámek Lužec Spa & Wellness Resort v Nejdku hodnocení

Speleoterapie

SPELEOTERAPIE NA ZÁMKU LUŽEC

Speleo místnost v Zámek Lužec Spa & Wellness Resort****

Speleo místnost je místnost, jejíž stěny a strop jsou obloženy dlaždicemi přírodní ekologicky čisté fosilní draselné soli z dolu Sibiřského Verkhnekamsku. V důsledku přirozeného odpařování solí vnitřní vzduch reprodukuje téměř všechny mikroklimatické vlastnosti dolu v potašovém dolu.

Na rozdíl od běžné solné místnosti, jejíž hlavní chemickou látkou je chlorid sodný (NaCl – 98%), tvoří sůl nádrže Verkhnekamsk složitější minerály: halit 62% – fosilní sůl nebo chlorid sodný (NaCl), sylvin 32% – chlorid draslík (KCl) a 3% karnallit – chlorid draselný a hořčík (KCl * MgCl2 * 6H20). Tyto látky s přirozeným odpařováním solí vytvářejí komplexní vícesložkové složení solného aerosolu.

Verkhnekamské ložisko draselných a hořečnatých solí se nachází na Sibiři v ruském Permském teritoriu. Otevřeno bylo od roku 1934.Vícebarevné vzory pokrývající stěny dolů jsou části minerálních vrstev.

Protože ložiska soli jsou dnem Silurského moře, jejich barva je organického původu a je spojena s přítomností zbytků mnoha starověkých mikroorganismů, jako jsou řasy, různé protozoy a spóry rostlin.

Nejčastěji jsou ložiska nerostů zbarveny červeně a žlutě. Mnohem méně běžné barvy jsou modrá, bílá a černá. V bezbarvých ložiscích, které se vyskytují velmi zřídka převládá draslík a neobsahují žádné jiné látky.

Minerály ve Speleo místnost v Zámku Lužec   Spa & Wellness Resort jsou hlavně šedé, tmavě hnědé až téměř černé, kvůli vysokému obsahu hořčíku.

V oblasti Verkhnekamskoye byla v roce 2012 zastavena průmyslová výroba minerálu takovéhoto chemického složení. Poté byla provedena již pouze nerostná těžba nerostů, hlavně pro dekorativní účely.

V roce 2015 skupina sibiřských podnikatelů vypracovala projekt na vytvoření sanatoria v dole a provedla studii léčebného potenciálu minerálu. Ale v roce 2016 byl důl částečně zatopen. V současné době důl je uzavřena bez další minerální těžby.

Ozdravný účinek Speleo místnosti je založen na několika faktorech.

V důsledku přirozeného odpařování a zvláštního ventilačního systému ve vzduchu se vytvoří vícesložkový jemně dispergovaný aerosol chloridu sodného (NaCl), chloridu draselného (KCl) a chloridu hořečnatého (MgCl2) o vysoké koncentraci, přibližně 5 000 jednotek na litr vdechovaného vzduchu. Lineární rozměry většiny částic, asi 80%, nepřesahují 5 mikronů, snadno pronikají bronchioly do krve a rychle se absorbují.

Nejdůležitějším faktorem je téměř úplná absence alergenů ve vzduchu, včetně alergenů mikrobiálního původu, jakož i extrémně nízký počet mikroorganismů a téměř sterilní vzduch. V závislosti na ročním období je ve speleologických místnostech celkové mikrobiální číslo v jednom kubickém metru vzduchu 130 – 700, zatímco vzduch zdravotnických zařízení je považován za sterilní s ukazatelem 600 m3, a čistý v obytných prostorech, pokud je ukazatel pod 1500 na metr krychlový.

Ve vzduchu speleo místnosti je ve srovnání s běžným vzduchem v důsledku odpařování soli zvýšený obsah negativně nabitých světelných aeroiontů – 760–960 na 1 cm3, a v atmosférickém vzduchu obvykle obsahuje 115–160 aeroiontů. Zvýšený obsah negativně nabitých částic urychluje metabolické procesy v těle, aktivuje imunitní mechanismy.

Negativně nabité částice NaCl, které se dostanou do lidských dýchacích orgánů, dráždí nervové zakončení v plicích, čímž stimulují aktivitu epitelu dýchacích cest, zlepšují jejich přísun krve, aktivují přirozené čištění plic a také částečně pronikají stěnami plicních alvioli do krve. V důsledku nasycení krve ionty z bronchopulmonálního systému se vylučují toxiny, alergeny, patogenní bakterie a viry.

Podrobná klinická pozorování ukázala, že solný aerosol stimuluje ochranné mechanismy dýchacích cest, má mukolytický, bronchodrainageální účinek, má protizánětlivý a imunomodelační účinek a zvyšuje odolnost sliznice vůči působení infekce.

Terapeutický účinek Speleo místnosti

Zámek Lužec SPA & Wellnes Resort poskytuje našim hostům příležitosti k aktivnímu a kvalitnímu odpočinku a nespecializujeme se lékařské služby. V případě, že plánujete využít naši Speleo místnost pro léčebné účely, doporučujeme, abyste si vyžádali doporučení od svého lékaře a s tímto doporučením seznámili náš personál Spa. Je nám taktéž známo, že k dosažení terapeutického účinku je nutný dlouhý průběh 2 až 4 týdny.

Kontraindikace

Tato procedura se nedoporučuje navštěvovat osobám :

 • s exacerbací chronických chorob s aktivním stádiem onemocnění ODS, chřipky, bronchitidy atd .;
 • kvůli omezenému prostoru, lidé s mentálními poruchami, v přítomnosti různých typů fobií, zejména klaustrofobie;

Bez předchozí lékařského doporučení:

 • těhotné ženy, kojící matky a děti
 • lidé se srdečními komplikacemi a vysokým krevním tlakem

Pravidla pro návštěvu Speleo místnosti

 • Jedná se o “suchou proceduru”. Pro udržení správné vlhkosti v místnosti není dovoleno navštěvovat Speleo místnost po návštěvě bazénu, ve vlhkém oblečení, s mokrými doplňky na koupání, s ručníky, nebo prostěradly atd.
 • Vstup pouze v přezuvkách, domácí obuvi a lehkém oblečené. Není dovoleno vstupovat ve venkovní obuvi, venkovním oděvu, županech, případně svetrech.
 • Při relaci ve Speleo místnosti není dovoleno jíst a pít.
 • Délka relace pro dospělou osobu je 40 minut.
 • Během relace mlčte.
 • Nedoporučuje se poslouchat svou vlastní hudbu, protože hudební doprovod pro zasedání je vybrán speciálně.
 • Děti do 13 let jsou přijaty na procedure pouze v doprovodu dospělé osoby. Doporučená doba trvání relace pro děti do 13 let je 20 minut.

Věnujte pozornost

 • V průběhu sezení způsobují částice soli podráždění nervových zakončení v plicích, po sezení se může objevit bolest v krku a kašel.
 • Chloridy ve vzduchu mohou způsobit zvýšenou srdeční aktivitu a srdečního systému jako celeku.

Využijte 15% SLEVU na náš Sezónní wellness pobyt

Kromě prémiových polopenzí se můžete těšit také na mnoho wellness procedur a upgrade pokoje

Zobrazit pobyt

Využijte 15% SLEVU na náš Sezónní wellness pobyt

Kromě prémiových polopenzí se můžete těšit také na mnoho wellness procedur a upgrade pokoje

Zobrazit pobyt